Letní údržba zahrady

Dalibor Slíva
Autor Dalibor Slíva
Datum zveřejnění

Dobou dovolených a prázdninami nekončí práce na zahradě. Ta vyžaduje údržbu i během letních měsíců. Je nutné průběžně odstraňovat plevel, zastřihávat keře, hnojit a hlavně zavlažovat. V létě na zahradě roste všechno jako z vody. Je radost to pozorovat. Avšak nerostou jen kulturní rostliny, ale roste i plevel. V létě věnujeme nejvíce času stráveného na zahradě pletí a zavlažování.

Škodlivost plevelů

Je známo, že plevele odebírají z půdy vláhu a živiny, zastíňuji okolní rostliny, snižují výnosy a potlačují své užitečné sousedy v záhonech. Na rozdíl od kulturních plodin se mnohem lépe přizpůsobují zhoršeným klimatickým a půdním podmínkám. Jejich schopnost množit se a šířit je zcela neuvěřitelná. Semena ovšem nejsou jediným způsobem šíření plevele. Mnoho druhů se šíří také vegetativně - kořeny, šlahouny, lodyhami či cibulkami. Tyto plevely jsou mnohdy ještě mnohem horší. Například pýr plazivý svými oddenky na ploše 1 m2 vytvoří síť dlouhou 60 metrů. Potom si představte kolik takové "monstrum" odebere z půdy vláhy a živin.

Boj s plevely je dlouhý a obtížný. Přes všechny vymoženosti doby je stále nejúčinnější metodou pravidelné ruční pletí.

Plevele lze ničit ale i používáním herbicidů, které rozdělujeme na selektivní a totální. Můžete si zakoupit herbicidy na hubení plevele v trávnících ale také v okrasných i užitkových záhonech.

Zavlažování

Zásadním krokem letní údržby zahrady je zavlažování, se kterým začínáme už na jaře a v případě stálezelených dřevin už koncem zimy, pokud zrovna nemrzne. Kdo má na zahradě vybudovaný zavlažovací systém s automatickou regulací, má vyhráno, kdo dává přednost manuálnímu zalévání, respektive nenamáhavému odpočinku s hadicí v ruce či fyzicky namáhavějšímu roznášení konví, musí počítat s určitým časem, pravidelně věnovaným této činnosti. A pozor, rostliny sice potřebují závlahu, ale nadměrná závlaha mnohým škodí stejně jako ta nedostatečná.

Hnojení

V létě také nezapomínáme na hnojení. U užitkových rostlin používáme hnojiva pro posílení květenství a vyzrání plodů, u trávníků pak letní trávníkové hnojivo díky vyrovnanému poměru dusíku a draslíku zajišťuje příjem živin v průběhu letních měsíců, kdy je trávník vystaven vysokým teplotám.

Řez dřevin

Během léta je také optimální provést ořezy některých dřevin. Okrasné keře a stromy lze ořezat i během vegetace, například tvarované dřeviny nebo živé ploty. Také slivoně, meruňky, broskvoně, třešně (tedy peckoviny) se prořezávají nejlépe po sklizni ovoce.

Řez se provádí také z estetických důvodů nebo v případě, že potřebujeme udržet požadovanou výšku a šířku nebo chcete-li zejména u ovocných stromů docílit určitého tvaru koruny.

Dobře provedený řez dokáže nejen omezit napadení rostlin patogeny a zvýšit životaschopnost dřeviny, ale také výrazně zvyšuje její životnost. Řez je zásahem do života dřeviny a vyvolává obvykle reakci odpovídající intenzitě a způsobu zásahu.

Aby zahrada vypadala nejen v létě, ale po celý rok k světu, vyžaduje pravidelnou péči a množství usilovné práce. Nemáte čas starat se o údržbu vaší zahrady? Pak vám doporučím přenechat tuto starost na nás. Vaši zahradu oživíme a dostaneme ji do kondice.

Reference našich zákazníků vás jistě přesvědčí o naší odbornosti a spolehlivosti. Neváhejte se na nás obrátit!