Okrasný nebo umělý trávník?

Dalibor Slíva
Autor Dalibor Slíva
Datum zveřejnění

Krásně upravené trávníky se těší velké oblibě. A že takový perfektní trávník vyžaduje intenzivní péči od jara do podzimu, si jistě dovede každý představit. Abyste docílili reprezentativního vzhledu trávníku, musíte investovat spoustu času a prostředků do pravidelného sekání, zavlažování, hnojení a odplevelování. Okrasný trávník musíte také pravidelně vertikutovat, abyste odstranili travní plsť. Ta trávníku brání v pronikání světla, vzduchu a živin a může být příčinou vzniku houbových chorob. Nepříjemné chvilky můžou také nastat, když si váš pěstěný trávník oblíbí krtci nebo jiní škůdci. Je skvělé, pokud všechny tyto úkony pravidelně provádíte a pěstování okrasného trávníku se vám dobře daří.

Každý člověk ovšem nemůže anebo nechce takto intenzivně o svůj trávník pečovat. Také jsou místa, kde se krásný přírodní trávníkový koberec nedá z různých důvodů pěstovat. Právě v těchto případech je ideální volbou umělý trávník

Jak umělý trávník vybírat?

Dnes je na trhu velký výběr umělých trávníků, jak se tedy v tak široké nabídce orientovat? V prvé řadě je zapotřebí zvážit, jaký účel má takový trávník plnit. Ať už potřebujete umělý trávník k bazénu nebo na terasu, na střešní zahradu, k dětskému hřišti nebo na zahradu místo přírodního trávníku, možnosti jsou takřka neomezené.

Podobně jako u jiných výrobků je výběr velmi široký. Od obyčejných levných umělých trávníků s nízkým vlasem, až po dokonalé, které jsou na pohled nerozeznatelné od těch přírodních. A protože i mezi přírodními trávníky existuje mnoho druhů a rozlišností, také umělé trávníky můžete zakoupit v různém provedení přesně podle vašeho vkusu. Royal Grass vyrábí umělé trávníky od perfektně zastřižených po „rozcuchané" s delšími travními vlákny s technologií ReaDY. Vlákna, ze kterých jsou umělé trávníky ušity, se kombinují v různých barevných odstínech pro realističtější vzhled trávníku. Umělé trávníky Royal Grass mají například vlastní patentovaný tvar travního vlákna ve tvaru písmene V a s technologií MiNT, což jsou drobné žilky na povrchu vlákna, které dodávají stéblům matný nádech, aby co nejvěrněji napodobovaly přírodní travní stébla. Většina umělých trávníků se ovšem šije z hladkých plochých vláken, která zpočátku vypadají krásně a jsou měkká. Tyto druhy plochých vláken však nabízí menší odpor, a proto jsou trávníky více kluzké a více se lesknou při slunečním svitu.

Výška, tloušťka a hustota travních vláken jsou rozhodujícím faktorem věrného napodobení přírodního trávníku. Obecně lze říci, že čím vyšší a hustší umělý trávník je, tím více věrohodnější vzhled má. Velmi důležitý ukazatel kvality umělého trávníku je také délka záruční lhůty, ta totiž přímo odráží jeho odolnost vůči ultrafialovému záření. Platí zde přímá úměra, že čím delší je poskytovaná záruční lhůta, tím vyšší je odolnost trávníku vůči UV záření. Nižší odolnost vůči UV záření má za následek dřívější vyblednutí travních vláken. V závislosti na kvalitě vláken se záruční lhůta jednotlivých výrobců pohybuje od dvou do deseti let, značka Royal Grass poskytuje dokonce 11-ti letou záruční lhůtu. Životnost těch nejkvalitnějších umělých trávníků je 25 let.

Jak umělý trávník instalovat?

Umělé trávníky vždy instalujeme na připravený podklad. Pokud se jedná o dřevo, beton nebo střešní izolaci, používá se se speciální lepidlo, případně k tomu určené lepící pásky. Pokud se umělý trávník instaluje místo přírodního trávníku, je vždy zapotřebí připravit podloží ze zhutněného drceného kameniva. V takovém případě obvykle sejmeme starý travní drn a doplníme asi 5-10 centimetrů silnou vrstvu jemného kameniva, které dokonale vyrovnáme a zhutníme. Poté je vhodné použít podkladní textilii. Na takto připravený povrch instalujeme umělý trávník. Jednotlivé díly spojujeme lepidlem nebo samolepící páskou. Pro zatížení trávníku je vhodné provést zapískování křemičitým pískem nebo u bezzásypových druhů použít například dřevěné kotvící kolíky z tvrdého dřeva nebo delší kovové hřeby.

Jak umělý trávník udržovat?

Pokud chcete, aby váš umělý trávník vypadal celý rok krásně, je potřeba se o něj občas postarat. Ani umělý trávník není zcela bezúdržbový. Pokud je umělý trávník instalován v exteriéru, je vystaven povětrnostním vlivům, díky kterým se na trávník dostává listí, pyl nebo prach. Trávníky na terasách a balkónech můžete pravidelně vysávat nebo propláchnout hadicí. Venku se zaměříme na pravidelné hrabání listí, jemné usazeniny je vhodné odstraňovat kartáčem, vodou nebo technikou na čištění umělých trávníků. Běžnou celoroční údržbu zvládne každý sám, pokud je trávník více zanesen prachem a špínou, je vhodné pozvat specializovanou firmu, která umělý trávník vyčistí strojně. Je to podobné, jako u bytových koberců. Běžný úklid si provádíte sami, na čištění si většinou pozvete firmu. Pokud se nevěnujete údržbě umělých trávníků, veškeré usazeniny v něm vytvoří ideální podmínky pro růst mechu.

Shrnutí na závěr

Pokusím se na závěr shrnout výhody a nevýhody umělého trávníku v porovnání se živým okrasným trávníkem. Výhodou může být fakt, že s instalací umělého trávníku odpadají starosti a vysoké náklady spojené s údržbou, kterou musíte živému okrasnému trávníku věnovat. Jedná se zejména o pravidelné kosení a s tím spojenou likvidaci bioodpadu, také odpadá pravidelné zavlažování, což přináší značnou roční úsporu vody, která je čím dál tím vzácnější a dražší. Rovněž aplikace hnojiv tvoří nezanedbatelnou položku a také odpadají další činnosti, jako je odplevelování, vertikutace, ořezávání okrajů a podobně. V podstatě se dá konstatovat, že instalace umělého trávníku je velmi environmentální, neboť rapidně snížíte spotřebu vody a chemických prostředků na hnojení a odplevelování živého okrasného trávníku.

Na druhou stranu je potřeba říci, že umělý trávník neumí nahradit schopnost živého trávníku zlepšovat klima, absorbovat srážkovou vodu a také není vhodným prostředím pro různý užitečný hmyz a živočichy. Umělý trávník vás rovněž neochladí při parných letních dnech.

Jestli se rozhodnout pro umělý trávník nebo živý znamená zvážit mnoho aspektů. Doufám, že vám tento článek bude užitečný ve vašem rozhodování.