Podzimní péče o trávník

Dalibor Slíva
Autor Dalibor Slíva
Datum zveřejnění

Je tady zase podzim a trávník, o který jsme se od jara zodpovědně starali, bychom měli kvalitně připravit na nadcházející zimní období, aby i po zimě zůstal vitální a znovu přivítal jaro v plné síle.

Vertikutace a hnojení

V tomto období je důležité zejména provzdušnění trávníku neboli vertikutace. Během sezóny zůstávají travní zbytky po sečení mezi stébly a vytváří travní plsť, která trávník dusí a také je nejčastější příčinou vzniku plísní. Vertikutaci provádíme proto, abychom umožnili trávníku dýchat a zabezpečili dobrý přísun vláhy a živin. Jejím principem je prořezání travního drnu a odstranění travní plsti a mechu. Tím podpoříme růst nových travních výhonů a vertikutací rovněž dojde k rozrušení ztvrdlého povrchu. Takto ošetřený trávník zbavený plsti a mechu je schopný lépe přijímat vodu, živiny a lépe odnožuje. Před samotnou vertikutací trávník posečeme na výšku 3-4 cm sekačkou se sběrným košem. Vertikutace trávníku tak bude snadnější.

Jak provádět vertikutaci?

Na malé trávníkové plochy postačí vertikutační hrábě, na větší plochy je pak vhodnější elektrický nebo benzínový vertikutátor. Vertikutace se zásadně provádí za sucha, aby nedošlo k poškození zdravé části trávníku. Vertikutátorem vždy projíždíme do kříže, aby se odstranila veškerá nahromaděná travní plsť. Nože vertikutátoru prořezávají trávník do hloubky několika milimetrů a trávník po tomto zásahu vypadá nevzhledně. Ale není třeba se ničeho obávat, trávník se velmi brzy opět vzpamatuje a obnoví.

Po vertikutaci vás může překvapit, kolik travní plsti jste z trávníku odstranili. Poté přijde na řadu opět zahradní sekačka, kterou z trávníku veškerou plsť vysbíráme. Co nesebere sekačka je nutné dokončit hráběmi, aby byla veškerá travní plsť z trávníku vyhrabána.

Po vertikutaci je důležité aplikovat podzimní trávníkové hnojivo. Zatímco na jaře a v létě jsme používali hnojiva bohatá na dusík, který zajistí nárůst zelené hmoty, tak na podzim musíme použít hnojiva s vysokým obsahem draslíku. Ten zodpovídá za správné vyzrání rostlinných pletiv a posílí kořenový systém trav. Trávník tak lépe přečká zimu bez úhony, bude odolnější vůči chorobám a na jaře se velmi rychle obnoví. Doporučujeme použít například Podzimní trávníkové hnojivo značky EUROGREEN, GARDEN BOOM, AGRO nebo FLORIA. Tato jsou určena právě pro podzimní hnojení, liší se pouze poměrem a zastoupením živin. Hnojivo FLORIA má například 42% draslíku, což je nejvyšší hodnota, jakou u výrobků na trhu najdete.

Jak hnojivo aplikovat a v jaké dávce?

Zde platí to, co při aplikaci travních hnojiv obecně - na malých plochách provádějte rozhozem z ruky nebo ručním rozmetadlem, na větší plochy použijte rozmetadlo nebo posypový vozík pro rovnoměrnější rozmístění hnojiva po celé ploše. Dávkujte přibližně 20 – 40 g na jeden m2. Po aplikaci je přihnojenou plochu potřeba důkladně zalít, aby došlo k aktivaci hnojiva a postupnému uvolňování živin do půdy.

Pokud váš trávník nemá příliš mnoho travní plsti, kterou je potřeba odstranit mechanicky vertikutací, nebo jen nechcete tuto proceduru podstupovat, můžete použít speciální hnojivo, které nahradí mechanickou vertikutaci. Jedná se o unikátní trávníkové hnojivo obohacené bakteriemi žijícími v půdě, které urychlují rozkladný proces travní plsti a v podstatě nahrazují vertikutaci. Jde o Floria Likvidátor travní plsti, který trávníku dodává živiny až 2 měsíce a současně rozkládá travní plsť. Pro aplikaci platí stejná pravidla, jako pro jiné hnojivo, tedy hnojit za sucha a následně zalít. Použijeme dávku 0,5 kg na 10 m2.

Regenerační dosev trávníku

Pokud máme v trávníku větší plochy, kde se rozrostl mech i zde provedeme vertikutaci. Zlepší se tak stav trávníku, nicméně počítejme s tím, že po vertikutaci vzniknou v těchto místech holé plochy úplně bez porostu. Nejen tyto plochy, ale také celý trávník, pokud je řídký, ještě na podzim zatravníme s pomocí regeneračních rychle klíčících travních směsí. Použít můžete například travní směs Garden Boom Regenerace nebo profesionální travní směs Eurogreen Regenerace. Pokud se jedná jen o menší holá místa, lze s výhodou použít přípravek Floria Trávníková náplast 3v1

Jak správně zatravnit holá místa?

Pokud použijeme travní směs, pak holá místa lehce prokypříme hráběmi a dosejeme travní směsí v dávce cca 1 kg osiva na 20 - 40 m2. Travní osivo rozhodíme, lehce prohrábneme s prokypřenou půdou a zaválcujeme. Osivo by nemělo ležet na povrchu, ale mělo by být lehce promícháno s půdou. Poté stačí jen zalévat, aby došlo k rychlému vzklíčení. Opět ale nezapomeneme pohnojit i nově vysetá místa, urychlíme tak proces regenerace a trávník se rychleji zacelí.

Pokud použijeme Floria Trávníkovou náplast 3v1, pak v jednom přípravku máme po ruce kokosový substrát, osivo a hnojivo - poškozenou plochu tak snadno a rychle opravíme a poté jen zalijeme. Tam, kde jsme použili Trávníkovou náplast, tam hnojit nemusíme.

Ošetření trávníku proti houbovým chorobám

Neméně důležitý krok při podzimní údržbě trávníku je provedení postřiku proti houbovým chorobám. V trávníku a především v místech, kde se nám v zimě hromadí sníh často dochází k výskytu sněžné plísně, která dokáže zcela zlikvidovat trávník. V těchto místech trávník vyhnije a začátkem jara musíme poškozenou plochu znovu obnovit. Abychom tomuto předešli, je vhodné preventivně použít fungicidní přípravek ROVRAL Aquaflo. Aplikace přípravku se provádí postřikem na suchý trávník cca v druhé polovině října, pokud ještě trvá teplejší počasí delší dobu, je vhodné aplikaci po 14 dnech zopakovat. Trávník je již poté zcela zabezpečen před nadcházející zimou.