Nejen pro estetiku

Účelem řezu je, aby rostlina měla dostatek světla, vzduchu a vyvážený tvar. Řez se provádí také z estetických důvodů nebo v případě, že potřebujeme udržet požadovanou výšku a šířku nebo chcete-li zejména u ovocných stromů docílit určitého tvaru koruny. Dobře provedený řez dokáže nejen omezit napadení rostlin patogeny a zvýšit životaschopnost dřeviny, ale také výrazně zvyšuje její životnost. Řez je zásahem do života dřeviny a vyvolává obvykle reakci odpovídající intenzitě a způsobu zásahu.

graseko kaceni a prorezavani stromu

Důležité pro rozvoj

Řez dřevin podporuje zdravý vývoj rostliny a bohatý květ. Keře, které mají dostatek světla a vzduchu, bývají méně napadány různými chorobami. Také ovoce lépe dozrává, dopadá-li na ně více slunečních paprsků, pokud má ovocný strom pěknou a otevřenou korunu.

Rez dřevin je důležitý pro zvýšení tvorby květů a plodů, dosažení požadované velikosti a tvaru a také v neposlední řadě vytvoření zdravé a silné rostliny. Žádný keř nebo strom se nemůže dobře rozvíjet, není-li zdravý a silný.

Řez ovocných stromů a keřů

Vhodný způsob a doba pro prořezávání ovocných stromů závisí na konkrétním druhu, stáří a stavu dřeviny. Jabloně a hrušně (tedy jádroviny) je nejlepší prořezávat v době vegetačního klidu do předjaří, nejlépe v období, kdy už nemrzne. Pozdější řez je nevhodný, jelikož ve větvích již proudí míza a stromy by řez velmi špatně snášely. Slivoně, meruňky, broskvoně, třešně (tedy peckoviny) se naopak prořezávají nejdříve od března do dubna (jarní řez) nebo nejlépe hned po sklizni ovoce v srpnu nebo září (letní řez).

Mějte na paměti, že řezem lze stav rostliny zlepšit, ale i podstatně zhoršit. Jedná se o odbornou práci, která vyžaduje určitou míru vědomostí a zkušeností.

Řez keřů

Některé keře potřebují občas zmlazovací řez, který přesahuje pouhé odstraňování odumřelých a slabých výhonů. Zvláště u keřů, které kvetou na starších výhonech se doporučuje rozdělit zmlazovací řez do několika let, abyste se každý rok mohli těšit z květů.
Tvarovací řez nemá v podstatě žádná daná pravidla. Odstraňujeme při něm konce výhonů za účelem omezit keř v růstu do výšky a do šířky nebo se záměrem vytvořit symetrický tvar.

Keře ořezáváme v době vegetačního klidu od listopadu do března. Pokud se keře ořezávají v zimě, je zapotřebí vybrat dny, kdy nemrzne.

Řez živých plotů

Pomocí pravidelného řezu dřevin získáte dobře se větvící živý plot, který bude krásně hustý a bude držet tvar. Řezem živého plotu dokážeme udržet jeho rozměry v příslušných mezích. Stříhání se obvykle provádí poprvé koncem jara a podruhé koncem léta. Pevné živé ploty lze seřezávat častěji.

Řez stromů

U většiny stromů se řez provádí v období, kdy nemají listy a nové pupeny ještě nevyrašily, to znamená od podzimu do konce zimy. Stromy, u nichž začíná velmi brzy proudit míza, ale rozhodně neprořezáváme v předjaří. Chcete-li provádět prořezávání stromu v zimě, vyberte si období, kdy nemrzne.

Správné provedení řezu keřů a stromů je kombinací znalostí a praktických zkušeností. Naši zkušení zahradníci rádi převezmou tuto odbornou práci za Vás.

Máte otázky? Zodpovíme

Máte-li zájem o kalkulaci, osobní schůzku nebo více informací ohledně našich produktů a služeb, obraťte se prosím na nás se svou poptávkou. Rádi vám poskytneme informace, doporučíme nejvhodnější produkt, poradíme s instalací nebo zajistíme odbornou realizaci a údržbu.

Kontaktní formulář
L
Vyberte jednu z možností!
Vyberte jednu z možností!
Vyberte jednu z možností!
Zadejte platnou hodnotu!
Zadejte platnou hodnotu!
Zadejte platnou hodnotu!
Vyberte jednu z možností!
Vyberte jednu z možností!
Vyberte jednu z možností!
Zadejte platné jméno a příjmení!
Zadejte platné město!
Zadejte platnou e-mailovou adresu!
Zadejte platné telefonní číslo!
Zadejte text zprávy!
Toto pole je povinné!
Neplatné bezpečnostní ověření!

Navštivte náš SHOWROOM

Přijďte se podívat do některého z našich showroomů, jak jednoduše lze doplnit kousek přírody do Vašeho domova nebo na pracoviště.