Jaké rostliny jsou do zelené fasády vhodné?
Používáme takřka výhradně stálezelené rostliny. Výběr rostlin přizpůsobujeme nadmořské výšce a světové straně, ohled bereme také na mapu teplotních zón. Vždy je ale výběr takový, aby mohla zelená fasáda plnit svůj účel celoročně.
V čem rostliny zelené fasády rostou?
Používáme minerální substrát v kombinaci s minerální vatou. Minerální zeolitový substrát je ideální pro všechny druhy rostlin z hlediska zadržování vláhy, hnojiva a provzdušňování kořenů. Spodní hydroakumulační část truhlíku vyplňuje vrstva čedičové vaty, která má skvělou absorpční schopnost a zajišťuje výborný poměr mezi vodou a vzduchem pro kořeny rostliny.
Jakým způsobem se zelená fasáda zavlažuje?
Přímo v truhlících vede kapkovací potrubí a každá rostlina zelené fasády má svůj kapkovač. Zálivka je efektivní, protože každá rostlina dostává přesné množství vody. Truhlík má velkou retenční kapacitu, což umožňuje delší interval mezi zálivkami. Zavlažování spouští wifi řídící jednotka, která se jednoduše programuje a ovládá aplikací v mobilu. O dávkování vody do zavlažovacího systému zelené fasády se starají elektronické spouštěcí ventily. Po ukončení závlahy se z venkovní části závlah automaticky vypustí zbývající voda pomocí samovypouštěcích ventilů. Zavlažovací systém zelené fasády může být napojen na studnu, nádrž nebo vodovodní přípojku.
Jakou má zelená fasáda životnost?
Při řádném dodržování doporučených úkonů pravidelné údržby má naše zelená fasáda životnost po celou dobu životnost stavby.
Neprostoupí vlhkost ze zelené fasády do zdi?
Z tohoto nemusíte mít obavu. Truhlíky zelené fasády jsou od nosné zdi odsazeny, aby bylo umožněno proudění vzduchu podél stěny.
Na jaký podklad se instaluje zelená fasáda?
Systém zelené fasády Graseko jsme vyvinuli tak, aby ho bylo možné instalovat na všechny povrchy, tedy přímo na zeď nebo na zateplenou fasádu nebo na nosnou konstrukci provětrávané fasády.
Jakou hmotnost má zelená fasáda?
Celková hmotnost systému zelené fasády včetně rostlin a minerálního substrátu v zalitém stavu je maximálně 90 kg na 1 m2.
Jak vysoká může být zelená fasáda?
Zelená fasáda může být libovolně velká, limitem je pouze velikost stěny nebo stavebně technické požadavky například na požární bezpečnost budovy.
Nemůže zelená fasáda spadnout?
Naše zelená fasáda je bezpečná a prošla certifikací mechanické stability. Systém zelené fasády Graseko prošel zkouškou odolnosti proti zatížení ve svislém, vodorovném a šikmém směru, zkouškou pevnosti v tahu, zkouškou UV stability, zkouškou odolnosti proti rázu tvrdým břemenem, zkouškou obsahu Kadmia a zkouškou proti dlouhodobému zatížení.
Jak je řešena požární bezpečnost zelené fasády?
Systém zelené fasády Graseko splňuje reakci na oheň třídy B.
Jak často je zapotřebí provádět údržbu zelené fasády?
Je to podobné, jako se záhony na zemi, zelená fasáda také potřebuje péči. Každé jaro se musí rostliny po zimě zbavit suchých listů a přihnojit. Díky jarní péči máte krásnou a po celé léto kvetoucí živou stěnu. V září pak doporučujeme odstranění odkvetlých částí rostlin a přihnojení podzimním hnojivem, které umožní rostlinám dozrát a posílit před zimou.
Nabízíte také údržbu zelených fasád?
Údržbu zelené fasády lze při menší velikosti zvládnout svépomocí, ale pokud se jedná o větší živé stěny, můžete si tyto služby objednat u nás. Kalkulace údržby je vždy závislá na velikosti zelené fasády a četnost je volitelně 1 x nebo 2x ročně. Provádíme také servis závlah a dálkový monitoring s ovládáním prostřednictvím online aplikace.
V čem se váš vertikální systém liší od jiných?
Systém zelené fasády Graseko tvoří nosná kovová lišta a speciálně tvarovaný truhlík, který má rozměr 20 x 20 x 17,5 cm a využitelný objem 2,8 litrů. Velký objem kořenové zóny truhlíku umožňuje vytvoření silného kořenu a zdravé rostliny. Jeden truhlík je pro jednu rostlinu, tím pádem nejsou kořeny rostlin spolu prorostlé. Rozestupy mezi rostlinami jsou na výšku i na šířku 20 cm a na 1 m2 se vejde 25 rostlin. Za nás to jsou ideální parametry, na kterých stavíme.
Má zelená fasáda opravdu vliv na okolí?
Ano, zelená fasáda pomáhají chránit dům před přímým slunečním zářením a povětrnostními vlivy a také má schopnost zadržet vodu, díky čemu dochází ke zvlhčování vzduchu a snížení teploty v okolí budovy. Zároveň pohlcuje prach a nečistoty ze vzduchu a do ovzduší vrací kyslík. Velmi účinně snižuje úroveň hluku v okolí.